Create with Loobinoo

Skontaktuj się ze mną

 

mail: dietanamiare@gmail.com

tel. 694 955 993

 

ul. Jedności 19/2 Zielona Góra

(przy rogu z ulicą Reja)

Lidia Aleksandrowicz

dietetyk

NIP 973 017 29 13

REGON 080024538

konto bankowe nr:

43 1050 1911 1000 0097 2692 1829

Dieta na Miarę

 

Gabinet czynny:

wt.-śr. 14:00 - 19:00

Online:

pon., czw.-pt. 10.00 - 18.00

Woda jest głównym składnikiem naszego ciała. Organizm dorosłego człowieka powinien zawierać około 50% wody. Jej odpowiedni poziom jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania, zwłaszcza latem, podczas upałów,  kiedy zużywamy duże ilości wody do schładzania ciała, pocąc się.

Dzięki odpowiedniej zawartości wody ładniej wyglądamy, bo komórki są okrąglutkie i jędrne, lepiej myślimy, bo nawodnione komórki nerwowe lepiej przewodzą impulsy elektryczne, lepiej oczyszczamy organizm, bo nerki wydajniej pracują, sprawniej się ruszamy, bo chrząstki w stawach i kręgosłupie są bardziej elastyczne, itd.

W nawodnionym organizmie lepiej zachodzą, nawet najbardziej złożone procesy, bo woda jest niezbędna do rozpuszczania substancji, które tylko w takim stanie mogą wchodzić w reakcje, przenikać do i z komórek, być transportowane między komórkami, tkankami i narządami.

Nawodnienie a praca serca

Rolę przedsiębiorstwa komunikacyjnego pełni w organizmie układ krwionośny. Środkiem transportu dla składników jest krew. Krąży ona nieustannie, dzięki niespożytej pracy najlepszej pompy na świecie – serca. Zatrzymanie pracy serca oznacza śmierć, bo wtedy krew przestaje przenosić ważne substancje: człowiek nie ma energii do działania, bo komórki nie dostały tlenu do jej wytworzenia. Nie odebrano od nich wydalin, wiec duszą się w swoich „odchodach”. Serce nie może więc przestać pompować i odpocząć. Pracuje bez wytchnienia całe życie, a odpoczywa tylko między skurczami. W ciągu doby kurczy się około 100 tysięcy razy, przepompowując ponad 7 tysięcy litrów krwi. To niewiarygodnie ciężka praca, musimy więc zrobić wszystko, aby przebiegała bez utrudnień.

Sercu pracuje się łatwiej, kiedy krew ma odpowiednią gęstość, a naczynia krwionośne (żyły, tętnice) są gładkie i czyste. Wtedy krew płynie wartko i bez przeszkód. Jeśli jednak krew jest gęsta i lepka, serce musi silniej się kurczyć, aby przepchnąć ją przez rurki naczyń krwionośnych. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, na ścianach naczyń osadzają się skrzepy i złogi, dodatkowo hamując przepływ krwi. Wzrasta ciśnienie, bo serce musi mocniej się kurczyć, aby utrzymać krążenie . Jeśli musi mocniej kurczyć się 100 tysięcy razy dziennie, to jego wytrzymałość jest poważnie zagrożona. Tymczasem wiele osób bagatelizuje nadciśnienie i nawet nie kontroluje jego wysokości. Źle się odżywia i mało pije.

Warunkiem posiadania zdrowego serca jest więc utrzymanie odpowiedniej gęstości krwi, a ona zależy od tego, ile płynów wypijemy w ciągu dnia, bowiem woda jest głównym składnikiem płynnej części krwi – osocza.

Ile wody należy pić?

Przede wszystkim musimy uzupełniać straty, a dziennie tracimy ok. 2-3 litrów wody: z moczem ok. 1,5l, wydychając parę wodną ok. 550ml, z potem ok. 600ml. Wypijać zaś należy ok. 150% utraconej wody dziennie.

Objawy odwodnienia

Kiedy czujemy pragnienie, to znak, że już jesteśmy odwodnieni. Należy więc pić „na zapas”, regularnie, niewielkimi porcjami, od rana do wieczora. O odwodnieniu świadczy także intensywniejsza barwa moczu oraz takie niespecyficzne objawy jak zmęczenie, bóle głowy, osłabienie, głód, zaparcia, rozdrażnienie, zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją. Okazuje się, że wiele dolegliwości u osób starszych, branych za objaw choroby, jest skutkiem odwodnienia. Wystarczy pić, aby poczuć się lepiej.

Co należy pić?

Wodę. Może być z kranu, najlepiej przegotowana (podobno bezpieczna jest surowa, ale lepiej uważać); butelkowana woda źródlana, niegazowana woda mineralna średniozmineralizowana. Dobrym źródłem wody są także herbaty: zielona, biała; owocowe: z czarnej porzeczki, hibiskusa, dzikiej róży i inne; ziołowe: z pokrzywy, melisy, kopru włoskiego, czystka, skrzypu, macierzanki oraz mieszanki wspomagające pracę wątroby i nerek. Dobrze nawadniają koktajle i soki warzywne, smoothie, świeże soki owocowe. Rozcieńczamy je wodą w proporcji przynajmniej 1:1. Napojów nie dosładzamy.

Jak i kiedy pić?

Dzień zacznij od szklanki lekko ciepłej wody, z dodatkiem cytryny lub bez. Jest to konieczne do uzupełnienia strat, jakie zaszły w nocy, kiedy to tracimy ok. 1 litra wody, więc aby rozruszać organizm, trzeba go nawodnić.

Przygotuj do wypicia w ciągu dnia ok. 1,5 litra płynu: wody w butelce lub herbatki owocowej, ziołowej w termosie lub dzbanek wody, lemoniady bez cukru.Dzięki temu łatwiej będziesz kontrolować  ilość wypitych płynów. Wiesz, że musisz te 1,5 l  wypić. To niezbędne minimum.

Popijaj posiłki. Małą szklaneczką wody lub filiżanką herbatki owocowej, ziołowej. Usprawnia to pracę nerek, zapobiega zaparciom, stopniowo nawadnia. Nieprawdą jest, że picie do posiłków jest szkodliwe. Ilość napoju powinna być jednak umiarkowana, nie należy opijać się jak bąk.

Poza tym pij co i ile chcesz – oczywiście biorąc pod uwagę zalecane napoje.

 

Panuje powszechne przekonanie, że należy wypijać dziennie 2-3 litry butelkowanej wody. Nie jest to konieczne. Takie ilości wody są niezbędne tylko wtedy, kiedy intensywnie się pocisz np. w czasie obciążającego treningu lub w upale. Są to jednak sytuacje dla większości wyjątkowe.

Nie trzeba też stosować intensywnie reklamowanych napojów z elektrolitami. Jonów sodu, wapnia, chloru, magnezu i innych dostarczamy sobie w pożywieniu w wystarczającej ilości. Stosowanie specjalistycznych preparatów z elektrolitami dotyczy tylko sytuacji skrajnych: długotrwałej biegunki, poważnego odwodnienia. Wtedy jednak zaleci nam je lekarz. Stosowanie ich profilaktycznie jest nieuzasadnione.

Nawadniają organizm nie tylko płyny, ale też pokarmy stałe. Zwłaszcza owoce i warzywa. Lepiej jeść je w całości lub jako sałatki, niż w postaci soków, bo nie wyrzucamy wtedy cennego błonnika i spożywamy w jednej porcji mniej cukru. Świetnie nawadniającą potrawą są zupy, ale należy je gotować bez mięsa i kostek rosołowych, tylko na warzywach.

Są jednak napoje, które nie nawadniają skutecznie organizmu, a często przyczyniają się do zwiększenia strat wody. Nie warto więc pić: gotowych, słodzonych napojów kolorowych, typu cola, oranżada; słodzonych soków owocowych i przecierowych (także zrobionych samodzielnie); piwa i innych napojów alkoholowych. Dostarczają wielu kalorii i zaburzają pracę nerek. Kawa naturalna i mocna czarna herbata pite w nadmiarze także zwiększają utratę wody z organizmu.

Dbałość o odpowiednie nawodnienie jest więc podstawowym elementem profilaktyki chorób serca i całego układu krążenia. Pamiętajcie o tym na co dzień.

autorka: Lidia Aleksandrowiczfot. Pixabay

 

 

Woda dla zdrowego serca

07 października 2019