Create with Loobinoo

Skontaktuj się ze mną

 

mail: dietanamiare@gmail.com

tel. 694 955 993

 

ul. Jedności 19/2 Zielona Góra

(przy rogu z ulicą Reja)

Lidia Aleksandrowicz

dietetyk

NIP 973 017 29 13

REGON 080024538

konto bankowe nr:

43 1050 1911 1000 0097 2692 1829

Dieta na Miarę

 

Gabinet czynny:

wt.-śr. 14:00 - 19:00

Online:

pon., czw.-pt. 10.00 - 18.00

Alergie i nietolerancje stanowią poważny problem dla wielu z nas. Dotyczą dzieci i dorosłych, a nierzadko pojawiają się dopiero w dojrzałym wieku. Niestety, medycyna jest tu często bezradna i nie oferuje żadnego skutecznego leku, który zlikwidowałby przykre dolegliwości i pozwoliłby beztrosko cieszyć się urokami wiosny.

Sama od dzieciństwa zmagam się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Poznałam więc na własnej skórze, jak trudno opanować ten problem. Nie można liczyć tylko na pomoc lekarza, bo każda alergia jest inna. Trzeba z lekarzem współpracować, obserwować zachowanie organizmu w różnych sytuacjach i dostosowywać sposób leczenia do jego stanu tak, aby zmniejszać przykre dolegliwości i ich skutki.

Diagnoza

Laboratoria oferują duży wybór testów alergicznych. Nie można się jednak  opierać tylko  na ich wynikach. Jak wykazują badania, żadne testy nie są w 100% wiarygodne. Zawsze decydujące są obserwacje pacjenta. Trzeba więc samemu wnikliwie obserwować reakcje organizmu na różne czynniki otoczenia, traktując testy jako pomocną wskazówkę.

W trudniejszych przypadkach pomocne jest prowadzenie dzienniczka, w którym zanotujemy pojawiające się objawy alergii.  Co wtedy jedliśmy, gdzie przebywaliśmy, jakie kosmetyki i środki czystości stosowaliśmy.Objawy bowiem mogą pojawiać się dopiero po kilku dniach i wtedy takie notatki okazują się bardzo pomocne, bo nasza pamięć jest niestety zawodna.

Ogranicz ilość alergenów w otoczeniu

Nie nadużywaj kosmetyków myjących i środków czystości. Kupuj te o jak najmniejszej liczbie składników i możliwie naturalne, hipoalergiczne.Nowe ubrania przed pierwszym założeniem  upierz i dokładnie wypłucz.Nie wpuszczaj do domu nieproszonych gości. Siatki w oknach nie tylko chronią  przed kąśliwymi owadami, ale także ograniczą napływ pyłków kwitnących roślin. Z tego powody warto spryskiwać siatki wodą, a mieszkanie wietrzyć najlepiej po deszczu lub wcześnie rano. Przy poważnych problemach warto zamontować w mieszkaniu oczyszczacz powietrza.Uważaj także podczas spacerów w lesie, parku, pracy w ogrodzie. Uczulać cię mogą ugryzienia nawet malutkich, niewidocznych owadów, czy dotyk roślin.

Uważaj co jesz

Każdy alergik powinien świadomie wybierać produkty do jedzenia, kupować artykuły sprawdzonych producentów i wnikliwie czytać etykiety, wybierając produkty o krótkim i zrozumiały składzie. Najlepsze będą produkty naturalne, ale i tu należy zachować ostrożność.Owoce i warzywa myj dokładnie ciepłą wodą i obieraj (te które się da). Pozbędziesz się w ten sposób środków ochrony roślin, które są silnymi alergenami. Pojawiające się wiosną nowalijki wprowadzaj do diety pojedynczo, co około 4 dni. Pozwoli to na zidentyfikowanie produktu, który ci szkodzi. Ostrożność zachowaj stosując zioła, preparaty ziołowe i miód. Nawet rumianek czy nagietek mogą być dla alergika niebezpieczne, a miód może zawierać pyłki rośliny, która Cię uczula.

 

Produkty z histaminą

Objawy alergii mogą się także nasilić pod wpływem pokarmów na które nie jesteśmy uczuleni, ale które wzmagają dolegliwości, gdyż zawierają histaminę lub stymulują jej wytwarzanie w organizmie. Histamina jest wytwarzana w czasie reakcji alergicznej, działa prozapalnie i wzmaga dolegliwości: zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie, ból. Aby zmniejszyć jej działanie, zażywamy preparaty antyhistaminowe.

Są jednak pokarmy, które mogą zawierać histaminę lub zwiększać jej wydzielanie w organizmie.

W czasie nasilenia reakcji alergicznej należy te produkty ograniczyć lub nawet wyeliminować:

Ryby zawierają bardzo dużo histaminy, której zawartość jeszcze wzrasta z czasem, czyli w rybach wędzonych, z puszek, leżących na lodzie w sklepie, przechowywanych w domowej lodówce z każdą godziną jest jej coraz więcej.

Wędliny to po prostu stare, zakonserwowane mięso, też zawierają dużo histaminy.

Odgrzewane z poprzednich dni potrawy mięsne (mięso należy jeść świeżo przygotowane).

Czekolada – niestety i kakao.

Sery dojrzewające (żółte), zwłaszcza ementaler.

Białko jaja.

Kiszona kapusta, szpinak.

Truskawki, banany, surowy ananas, papaja.

Przeciery, koncentraty pomidorowe, keczup.

Piwo, czerwone wino, szampan.

 

Umocnij naturalne bariery organizmu

Alergeny wnikają do naszego ciała przez drogi oddechowe (usta, nos), układ pokarmowy, przez skórę. Narządy kontaktujące się z powietrzem (drogi oddechowe, skóra) i pokarmem (jelita) mają wykształcone bariery ochronne, zapobiegające wnikaniu alergenów do wnętrza ciała.Rolę tę pełnią nabłonki pokrywające ich powierzchnię. Niestety u alergików często są uszkodzone przez niewłaściwe traktowanie, nadmierną higienę, nadmiar detergentów oraz wady w budowie i nie spełniają swojej roli.Trzeba więc zadbać o ich prawidłowe działanie i regenerację przez ochronę przed wysuszeniem, uszkadzaniem warstwy hydro-lipidowej, niszczenie komórek.

O tym jak dbać o nabłonki napisze w kolejnych artykułach.

Alergia to bardzo specyficzna choroba – nie choroba. Lekarze bardzo często nie mają alergikom wiele do zaoferowania, a spotkanie lekarza kompetentnego w tej dziedzinie, jest bardzo trudne. Trzeba w dużej mierze polegać na swoich obserwacjach i szukać informacji o tym, jak sobie pomóc. A alergii nie można lekceważyć. Objawy z czasem mogą narastać, mogą stać się nie tylko uciążliwe, ale też śmiertelnie niebezpieczne.

Walka z alergią wymaga zaś zaangażowania, dyscypliny i pracy nad sobą. Czasem chwila nieuwagi i narażenie się na kontakt z alergenem, może zepsuć nam samopoczucie i wyłączyć z normalnego życia na wiele tygodni. Nasilona alergia wymaga zaś leczenia silnymi preparatami, które przynoszą ulgę, ale niestety mają wiele skutków ubocznych i nie można ich długotrwale stosować. Każdy alergik i rodzic dziecka alergika musi więc nauczyć się żyć z alergią i w miarę możliwości ją kontrolować.

Autorka: Lidia Aleksandrowiczfot. Pixabay

Sposoby na alergie

07 października 2019