Create with Loobinoo

Skontaktuj się ze mną

 

mail: dietanamiare@gmail.com

tel. 694 955 993

 

ul. Jedności 19/2 Zielona Góra

(przy rogu z ulicą Reja)

Lidia Aleksandrowicz

dietetyk

NIP 973 017 29 13

REGON 080024538

konto bankowe nr:

43 1050 1911 1000 0097 2692 1829

Dieta na Miarę

 

Gabinet czynny:

wt.-śr. 14:00 - 19:00

Online:

pon., czw.-pt. 10.00 - 18.00

Choroby serca to główny zabójca Polaków.Choroby układu krążenia są w Polsce powodem aż 43% zgonów rocznie.

Głównymi przyczynami tej przerażającej statystyki są: zła dieta, brak ruchu i nieprawidłowe leczenie(wg raportu GUS z 2016 roku).

Dwie, z podanych trzech głównych przyczyn, zależą tylko i wyłącznie od każdego z nas. Każdy może więc, aż o ponad 60%, zwiększyć swoje szanse na długie i zdrowe życie.

Wystarczy zdrowo jeść i więcej się ruszać.Nie trzeba do tego ani wielkich pieniędzy ani drogiego sprzętu. Wystarczy świadomość i dobra wola do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Bez względu na wiek i stan zdrowia.

Jakie jedzenie jest zdrowe?

Zdrowe jedzenie to takie, które dostarcza organizmowi odpowiednią ilość substancji potrzebnych mu do sprawnego działania, a zawiera jak najmniej takich, które mu szkodzą lub są nieużyteczne i trudno je wydalić.

Co lubi serce?

Serce lubi wodę. W odpowiednio nawodnionym organizmie krew nie jest gęsta i wartko, swobodnie płynie w naczyniach: tętnicach i żyłach. Sercu jest łatwiej pompować taką krew niż krew gęstą i z zakrzepami. Ulżyj więc sercu i pij więcej.

Serce lubi warzywa, bo zawierają antyoksydanty, witaminy, składniki mineralne, błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, czyli składniki zapobiegające powstawaniu stanów zapalnych w naczyniach i zakrzepom. Jedz je do każdego posiłku.

Serce lubi oleje, orzechy i ziarna zawierające tłuszcze nienasycone: jednonienasycone i wielonienasycone (omega-3 i omega-6) oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach –  E, A. One również zmniejszają stany zapalne i zapobiegają zakrzepom.

Serce lubi, aby codzienny jadłospis zawierał odpowiednie proporcje produktów.Przedstawia je talerz zdrowia. Pokazuje w jakiej ilości  powinniśmy spożywać różne składniki w głównych posiłkach.

Połowę porcji wyłożonej na talerz np. dania obiadowego, powinny stanowić warzywa. Produkty bogate w białko zwierzęce, czyli mięso, nabiał, jaja, powinny zajmować nie więcej niż ćwiartkę talerza. Ostatnią ćwiartkę mogą wypełnić produkty zbożowe: kasze, ryż, makarony oraz bogate w skrobię ziemniaki.

Do każdego posiłku dodawaj zdrowe tłuszcze. Oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, ziarna: siemię lniane, sezam, pestki dyni i słonecznika, nasiona chia, a także orzechy.

Nie zapominaj o popijaniu posiłków wodą albo herbatką owocową czy ziołową. Pozostałą, większą część płynów, wypijaj między posiłkami.

Czego serce nie lubi?

Serce nie lubi żywności przetworzonej, sztucznej, ubogiej w wartości odżywcze, a bogatej w substancje dodane, wzmacniające smak, poprawiające konsystencje (emulgatory) i nadające apetyczną barwę (barwniki) i zapach (aromaty) oraz konserwujące (także sól i cukier).

Gdyby ich nie dodano, nikt nie chciałby takich produktów jeść. Należą tu wszystkie produkty o długim terminie przydatności do spożycia, miedzy innymi liczne wędliny, słodycze, napoje, chipsy, produkowane przemysłowo ciastka, niektóre dania gotowe, niektóre serki.Czytaj etykiety i nie kupuj produktów z długą listą składników dodanych.

Serce nie lubi skoków poziomu cukru we krwi, więc szkodzą mu słodzone napoje, słodycze, nadmiar produktów z białej mąki.Staraj się zastępować słodycze owocami, ciastka warto piec samemu, z dobrej jakości, naturalnych składników, pełnoziarnistej mąki, z niewielką ilością cukru. Nie dosładzaj herbaty, napojów i soków.

Serce bardzo nie lubi nadmiaru alkoholu. Jest bezwzględnie szkodliwy!

Zadbaj więc o swoje serce, a ono odwdzięczy się miarowym i mocnym rytmem przez wiele, wiele lat!

Jedzenie dobre dla serca

07 października 2019