Create with Loobinoo

Skontaktuj się ze mną

 

mail: dietanamiare@gmail.com

tel. 694 955 993

 

ul. Jedności 19/2 Zielona Góra

(przy rogu z ulicą Reja)

Lidia Aleksandrowicz

dietetyk

NIP 973 017 29 13

REGON 080024538

konto bankowe nr:

43 1050 1911 1000 0097 2692 1829

Dieta na Miarę

 

Gabinet czynny:

wt.-śr. 14:00 - 19:00

Online:

pon., czw.-pt. 10.00 - 18.00

Rozpoczyna się rok szkolny. Dzieci wracają z wakacji wypoczęte, silne i rozbrykane. Kolejne 10 miesięcy spędzą w szkole, intensywnie pracując umysłowo, często w dużym stresie.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było grzeczne i dobrze się uczyło, a przecież sukcesy w szkole są ściśle związane ze sprawną pracą mózgu. Mózg pracuje wydajnie, kiedy jest dobrze odżywiony.

A jest bardzo żarłocznym organem. Pochłania większą część składników, jaką dostarczamy organizmowi. Przy ich niedoborze dochodzi do zaburzeń jego działania. Dziecko ma problemy z koncentracją i pamięcią, jest nadpobudliwe lub ciągle senne, agresywne lub przeciwnie, apatyczne i ciągle zmęczone. Aby zapobiec tym niebezpiecznym objawom, wystarczy najczęściej po prostu odpowiednio karmić dziecko.

Woda dla mózgu

Mózg aż w 80% składa się z wody. To nie jest ciągle ta sama woda. Jest na bieżąco zużywana do różnych procesów, trzeba ją więc systematycznie uzupełniać. Kiedy czujemy pragnienie, to znak, że jesteśmy odwodnieni już w ok. 2%, a to zmniejsza naszą sprawność psychiczną i fizyczną aż o 20%.Im mniej wody, tym człowiek-zwłaszcza dziecko-słabszy.

Pić należy do posiłków i między posiłkami, małymi łykami. Dobrze nawadniają: woda, rozcieńczone 1:1 soki naturalne, warzywa i owoce oraz zrobione z nich potrawy, np. zupy, koktajle, smoothie, sałatki i surówki.

Składniki dla mózgu

Komórki mózgu-neurony, zbudowane są z białek. Mózg dziecka intensywnie się rozwija, potrzebuje więc stałych dostaw pełnowartościowego białka. Znajdziemy je nie tylko w chudym mięsie, nabiale i jajach, ale także w nasionach roślin strączkowych (fasola, soczewica, groch, cieciorka, bób), pełnoziarnistych produktach zbożowych (kasze, chleb, ryż, naturalne płatki, makarony), orzechach, ziarnach i warzywach.

Głównym zadaniem mózgu jest przekazywanie informacji. Między neuronami odbywa się ono za pomocą ok. 70 neuroprzekaźników.Mózg musi je wyprodukować i musi mieć z czego. Oprócz białek potrzebuje do tego kwasów tłuszczowych omega-3, które organizm pozyska z oleju lnianego i rzepakowego, orzechów, ziaren (dyni, lnu, sezamu, chia, słonecznika, konopi) i niektórych ryb. Potrzebne mu będą również składniki zawarte w jajkach.

Wzdłuż neuronów zaś informacje przekazywane są za pomocą impulsów elektrycznych.Do tego potrzeba dużo energii, i dlatego mózg zużywa aż 20% zasobów energetycznych całego organizmu.Najlepszym źródłem energii dla ucznia są węglowodany złożone. Zjadamy je w pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak pieczywo razowe, kasze, naturalne płatki zbożowe (owsiane, jęczmienne, orkiszowe, jaglane), makarony. Występują również w warzywach i owocach. Dzięki obecności błonnika powoli uwalniają energię, zapewniając jej dostawy przez kilka godzin, spędzanych przez dziecko w szkole. Są również źródłem witamin z grupy B i składników mineralnych, m. in. potasu, wapnia, magnezu, niezbędnych do powstawania impulsów w mózgu.

Zdrowe żywienie dziecka  

Aby mózg działał sprawnie, a cały organizm harmonijnie pracował, dziecko powinno jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie, co trzy, cztery godziny, aby zabezpieczyć stałe dostawy składników i energii dla mózgu.Nie wolno wypuścić dziecka z domu bez śniadania. Jest to posiłek mający decydujący wpływ na kondycję mózgu przez cały dzień. Nie możemy oczekiwać grzecznego zachowania i sukcesów w nauce, od wygłodzonego i odwodnionego dziecka.

Na śniadanie możemy podać mu chleb żytni lub bułkę grahamkę cienko posmarowane masłem, z plasterkiem żółtego sera lub twarożkiem czy pastą warzywną. Dziecko może zjeść jajko lub jajecznicę. Do tego  sałata skropiona olejem albo pomidor, ogórek kiszony, papryka czy inne warzywo. Do picia woda niegazowana, herbatka owocowa, kawa zbożowa lub mleko. Dobrym pomysłem na zdrowe śniadanie jest ugotowana owsianka z jabłkiem i owocami. Popularne, gotowe płatki śniadaniowe dla dzieci, bardzo często zawierają duże ilości cukru. Wysoki poziom cukru we krwi jest w ogóle szkodliwy dla zdrowia, uszkadza również neurony, zaburzając przekazywanie informacji w mózgu.

Nie zapominajcie również o drugim śniadaniu, bo przecież dziecko spędzi w szkole większość dnia. Niech to będzie kanapka i owoc lub warzywo, orzechy oraz jogurt naturalny.

Niezbędna jest woda do picia np. przynajmniej pół litra niegazowanej wody mineralnej.

Dobrze, aby uczeń zjadł obiad w szkole, przynajmniej ciepłą zupę. Interesujcie się, jaka jest jakość obiadów serwowanych dzieciom i nie upierajcie się przy najniższej cenie.

Tanie obiady nie mogą być wartościowe!

Jeśli dziecko nie zjadło obiadu w szkole, powinno zjeść go w domu.(O obiadach napiszę osobny artykuł.)Lekką kolację podajemy dziecku najpóźniej 2 godziny przed snem.

Polskie dzieci jedzą zbyt wiele niezdrowych przekąsek. Wystrzegaj się więc podawania swoim dzieciom przetworzonej żywności, bogatej w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (tłuste mięsa i wędliny, zwłaszcza parówki) oraz wzbogaconej cukrami np. jogurtów owocowych, serków smakowych –  zawierających nawet 8 łyżeczek cukru w kubeczku. Niezdrowe jest systematyczne spożywanie przetworzonych płatków zbożowych dedykowanych dzieciom i tak nachalnie reklamowanych: kółeczek, kuleczek, poduszeczek. Jedną trzecią ich masy stanowi cukier.

A nadmiar cukrów jest dla dziecka bardzo niebezpieczny.  Może powodować  kłopoty z koncentracją i pamięcią, nasilać niepokój i zachowania agresywne, powodować problemy ze snem.Przyczyną niegrzecznego zachowania dziecka i problemów z nauką może być właśnie nadmiar słodyczy w codziennym pożywieniu.O tym, że wywołują otyłość i cukrzycę, nie muszę Ci chyba przypominać.

Należy więc żywić dziecko zdrowo, mądrze i smacznie, bazując na ogólnie dostępnych, naturalnych produktach, bez dodatku sztucznych ulepszaczy, barwników, aromatów i cukru.Będziemy wtedy mieli pewność, że zapewniliśmy dziecku dobre warunki do osiągania jak najlepszych wyników w szkole.

autorka: Lidia Aleksandrowiczfot. Pixabay

 

Jak karmić dziecko, aby osiągało sukcesy w szkole?

07 października 2019