Blog

Jak wybrać dobry syrop malinowy?

14 Sty 17
admin
, ,
Brak komentarzy

Zima – to w naszym klimacie pora katarów i przeziębień. Każdy wie, że najlepszym, znanym od pokoleń remedium na te dolegliwości jest herbata z sokiem – a właściwie syropem – malinowym. Babcie zawsze miały taki w spiżarce. Nam nie chce się chodzić po lesie i robić przetworów. Kupujemy syrop malinowy w sklepie. Oferta jest bardzo szeroka, półki uginają się wręcz  od kolorowych butelek. Nie wiadomo, co wybrać?

 20170113_151914

Sięgam więc po produkt znanej , renomowanej firmy – Herbapol. Na butelce napis „Malina”. Zerkam na wykaz składników: cukier i syrop glukozowo-fruktozowy, woda, zagęszczony sok aroniowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, 0,25%  zagęszczonego soku malinowego o ekstrakcie ogólnym65%, zagęszczone soki z czarnej porzeczki, marchwi, witamina C, aromat.

Jaki to syrop malinowy? Ale faktycznie, producent nie nazwał produktu syropem malinowym, ale na etykiecie wielki napis MALINA i rysunek owoców sugeruje nam, że głównym składnikiem będzie sok z malin. Okazuje się, że płacimy ok. 5 zł za 420 ml roztworu cukru i syropu glukozowo-fruktozowego, który u dzieci i osób wrażliwych może powodować bóle brzucha i szkodzi w nadmiarze naszej wątrobie. Taki syrop na pewno nie pomoże w walce z przeziębieniem.

Przeglądam kolejne butelki, większość prezentuje skład podobny do tego przedstawionego wyżej.

Jedna butelka zwraca moją uwagę znakiem białego krzyża na tle czerwonej kropli, co sugeruje mi związek z medycyną, zdrowiem. Syrop malinowy EXCELLENCE.

Syrop malinowy ASyrop malinowy B

Nie zachwyca mnie dodatek syntetycznych witamin, bo nie widzę sensu dodawania ich do syropu. No, ale pewnie wiele osób to zachęca. Patrzę na skład: sok malinowy z zagęszczonego soku 50%, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, regulator kwasowości kwas cytrynowy, zagęszczony sok aroniowy, aromat, kompleks witamin. Butelka 320 ml kosztowała ok 8 zł. W końcu produkt, który zawiera sok malinowy w znaczącej ilości, ale ten syrop glukozowo-fruktozowy, aromat – nie za bardzo dla chorego.

Wreszcie trafiam na „Syrop z malin. NASZE DOMOWE”. Czytam składniki: cukier, sok z malin 37%, regulator kwasowości kwas cytrynowy. No, oddycham z ulgą, jednak coś chyba kupię. W końcu znacząca ilość soku malinowego, bez aromatów, 400 ml kosztuje ok. 8 zł. Taki syrop mogę już podać rodzinie.

Szukam jednak dalej i w końcu znajduję: „Syrop z malin PREMIUM ROSA”.

Składniki: sok malinowy 54%, cukier. Wreszcie sok z malin na pierwszym miejscu, czyli jest go w produkcie najwięcej. Brak „ulepszających” dodatków. Oczywiście jakość przekłada się na cenę – 250 ml kosztuje ok. 8 zł. Ale wiem, że płacę za produkt wartościowy.

 

Opisałam swoje poszukiwania w markecie dużej sieci, czyli tam, gdzie najczęściej robi się zakupy. Chciałam pokazać, na jakie cechy produktu należy zwracać uwagę i skłonić do czytania etykiet.

Jeśli jednak chcemy kupić rzeczywiście naturalne, wysokiej jakości produkty, powinniśmy udać się do sklepu zielarskiego albo ze zdrową żywnością. Dostaniemy tam syropy o wysokiej zawartości soku owocowego, a także sok z malin 100% bez cukru, który zdecydowanie jest najlepszy na przeziębienie. 

20160712_122305

Tego lata pochodziłam trochę po lesie i zebrałam, niewielką niestety, ilość  malin. Tak właśnie wyglądają prawdziwe leśne maliny. Są mniejsze od tych hodowlanych, ale zawierają najwięcej składników aktywnych o właściwościach leczniczych.